Skip to content

merhaba

Aralık 2, 2008

Yaşam denilen itiş kakış arasında iş çıkışı hiper market kalabalığında mümkün olan en kısa sürede ya da keyfimiz yerindeyse tadını çıkarak ya da sırf kafamızı dağıtmak için alışverişimizi yapıp, ellerimiz poşetlerle dolu mutfağımıza gireriz. Belki ilk kez denenen tarifin mutluluğuyla, belki de karın doyurma aşamasını aceleyle aradan çıkarmak telaşıyla yemeğimizi  pişiririz.  

Madalyonu çevirdiğimizde ise bu alışılagelmişliğin arkasında artık yeni bir kavram var hedeflerimizde. Gıda artık bir sektör. Bu sektörün en  büyük sorumluluğu : Tarladan çatala insan sağlığını tehdit edecek hiçbir unsuru barındırmayan  “Güvenli Gıda”  üretmek ve tüketiciye sunmak.  Bizim ise bu zincirde rolümüz market raflarında, çarşıda pazarda…. Ve tabi ki mutfağımızda…

Reklamlar
One Comment leave one →
  1. Taner permalink
    Aralık 27, 2008 5:14 pm

    mrb, güvenli gıda güvenli tohumlardan başlar ve soframızda yer alana dek bir çarkın dişlileri gibi geçen süredeki aşamalardan oluşur.Servise hazır bir yiyecek üretmek ise ayrı bir aşamadan geçmelidir ki kullanılan malzemelerin hangi sevgi ortamında yetiştiği ciddiyetle önemlidir.Kullanılan malzemelerin tohumlarında insan sağlığını etkileyici maddelerin araştırılmalıdır. Kısaca özetlemek isterim ki dünyanın ve ülkemizde tohumların bir çoğu israil menşeili olup dünyanın hakimidir. DİKKAT israil tohum projesini araştırabilirsiniz. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: